Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Zamiast dzieci „wygodniej jest raczej mieć pieska, dwa kotki. (...) I w końcu małżeństwo starzeje się w rozgoryczeniu złej samotności” – mówił papież podczas mszy w kaplicy Domu św. Marty 2 czerwca.
G

Głosząc homilię w obecności par świętujących srebrne, złote i diamentowe gody, Franciszek mówił o problemie rezygnowania z posiadania dzieci. Powiedział, że Jezusowi nie podobają się małżeństwa bezpłodne z wyboru. Media odnotowały te słowa jako zaskakująco surowe.
Słowa papieża nie powinny jednak zaskakiwać: Franciszek konsekwentnie realizuje rewolucję, w której nie zmieniając nauczania, zmienia język i sposób podejścia do współczesnych wyzwań. Dawniej przy problemie świadomie realizowanej bezdzietności pojawiał się argument prawny: jeśli katolickie małżeństwo wyklucza potomstwo, jest nieważne. Franciszek używa argumentów z życia wziętych: samotność i niespełnienie na starość.
Opór przed rodzicielstwem rodzi się z lęków, często uzasadnionych brakiem pracy, mieszkania, perspektyw życiowych. Kiedy obawy przeradzają się w wygodnictwo? To ocenić może tylko sama para. Na pewno...

1159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]