Reklama

Sławek Jaskułke 3yo: "Sugarfree"

Sławek Jaskułke 3yo: "Sugarfree"

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Dwudziestoparoletni pianista grywa różne rzeczy. Towarzyszy postyassowej formacji Pink Freud i występuje w zespole Namysłowskiego. Swoje działania firmuje również własnym nazwiskiem. Sławek Jaskułke Trio wraz z saksofonistą Maciejem Sikałą wydali w 2002 nagrania z gdyńskiego koncertu. Teraz ukazała się pierwsza studyjna płyta lidera. Trio pozostało, tyle że zmieniło nieco nazwę i, w dwóch trzecich, skład (na kontrabasie gra Krzysztof Pacan, na perkusji Krzysztof Dziedzic). Spośród dotychczasowych muzycznych doświadczeń Sławka Jaskułke właśnie Sugarfree zasługuje na nalepkę z napisem to najbardziej ja; tym bardziej, że pianista jest tu kompozytorem i aranżerem całości.
Z

Zwraca uwagę ta wzmianka o aranżacji na okładce płyty. Wprawdzie Ptaszyn Wróblewski nieraz zasadnie pomstował na wydawców, którzy pomijają w opisie tych, którzy rozpisali instrumentację na orkiestrę - ale tu chodzi “tylko" o trio. Jaskułke, jak sądzę, chciał podkreślić intelektualną, konstrukcyjną sferę swojej muzyki. I rzeczywiście: są to utwory bardzo przemyślane, zarówno w przebiegu narracyjnym, jak i na poziomie współbrzmień. Improwizacja jest nie tyle ograniczona, ile zrygoryzowana. Świetnie to słychać w “Don’t Even Swing". Zaczyna się efektownym, dynamicznym i silnie zrytmizowanym tematem, który co jakiś czas będzie powracał. A między tymi powrotami lider coraz bardziej improwizuje, aż do radykalnego przetworzenia głównego motywu.

Piękna i bardzo dojrzała płyta. Jaskułke już rozwiązał jeden z najtrudniejszych paradoksów twórczości: im ściślejsza i...

1345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]