Reklama

Ślad wandala na ziemi

Ślad wandala na ziemi

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Co ma wspólnego autostop z ekologią? Bardzo wiele. Naukowcy potrafią już mierzyć wpływ pozornie drobnych zdarzeń na stan środowiska.
N

Na zachodzie Europy od połowy lat 90. rośnie świadomość, że za dewastację środowiska naturalnego odpowiedzialne są nie tylko fabryki, nawozy sztuczne i ścieki zrzucane do wody. Ochrona środowiska to również nasze codzienne wybory. Górnolotnie rzecz ujmując, każdy z nich wpływa na kondycję planety.

W Polsce wiedza o obciążeniach środowiskowych, wywoływanych podczas zakupów w sklepie czy podróży wakacyjnej, rośnie bardzo powoli.

Pewnie dlatego wymyślone przez angielskich naukowców pojęcie ekologicznego odcisku stopy, czyli wpływu jednostki na zużycie energii i surowców naturalnych oraz na produkcję zanieczyszczeń, nie zrobiło u nas takiej kariery jak w Anglii czy Niemczech. Oparty na skomplikowanej metodologii pomysł wygląda następująco: dzięki specjalnym ankietom można sprawdzić, ile ziemi potrzebowałby każdy z nas do zaspokojenia swoich potrzeb. Wyniki są szokujące....

8112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]