Reklama

Ślad wandala na ziemi

Ślad wandala na ziemi

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Co ma wspólnego autostop z ekologią? Bardzo wiele. Naukowcy potrafią już mierzyć wpływ pozornie drobnych zdarzeń na stan środowiska.
N

Na zachodzie Europy od połowy lat 90. rośnie świadomość, że za dewastację środowiska naturalnego odpowiedzialne są nie tylko fabryki, nawozy sztuczne i ścieki zrzucane do wody. Ochrona środowiska to również nasze codzienne wybory. Górnolotnie rzecz ujmując, każdy z nich wpływa na kondycję planety.

W Polsce wiedza o obciążeniach środowiskowych, wywoływanych podczas zakupów w sklepie czy podróży wakacyjnej, rośnie bardzo powoli.

Pewnie dlatego wymyślone przez angielskich naukowców pojęcie ekologicznego odcisku stopy, czyli wpływu jednostki na zużycie energii i surowców naturalnych oraz na produkcję zanieczyszczeń, nie zrobiło u nas takiej kariery jak w Anglii czy Niemczech. Oparty na skomplikowanej metodologii pomysł wygląda następująco: dzięki specjalnym ankietom można sprawdzić, ile ziemi potrzebowałby każdy z nas do zaspokojenia swoich potrzeb. Wyniki są szokujące....

8112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]