Reklama

Skromny mnich z małej wsi

Skromny mnich z małej wsi

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Przywódca frakcji wojujących buddystów na Sri Lance planuje kolejną polityczną ofensywę. Jest pewny powodzenia, bo wie, że mnichowi wolno dużo. Więcej niż ministrowi.
Czcigodny Galagoda Aththe Gnanasara, sekretarz generalny Armii Buddy w Sri Lance, podczas protestu mnichów w Kolombo, październik 2013 r. M.A.PUSHPA KUMARA / EPA / PAP
G

Galagoda Aththe Gnanasara przyjmuje mnie w swoim domu na przedmieściach Kolombo, w szafranowej szacie i miękkich kapciach. Na dawno niegolonej głowie widać czarną szczecinkę, na twarzy – spokojny półuśmiech.

Mnich rozsiada się w fotelu, poprawia okulary, a telefon chowa pod fałdą sukni. Jest gotowy do rozmowy.

Właśnie wrócił z pielgrzymki do Japonii, więc częstuje ciasteczkami, które stamtąd przywiózł. – Tutejsi dziennikarze są nie do zniesienia – zagaja. – Napisali właśnie, że uciekłem z kraju i pewnie już nigdy nie wrócę – śmieje się, niby poirytowany. Ale widać, że zainteresowanie mediów daje mu satysfakcję.

Wcześniej przez kilkanaście tygodni bardzo trudno było go spotkać. Ukrywał się przed policją, która z nakazem aresztowania szukała go po całym kraju. Zarzuty ciążące na duchownym były poważne: wielokrotne wzniecanie nienawiści na tle religijnym,...

18703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]