Strach wraca na Sri Lankę

Dziesiątą rocznicę zakończenia wojny domowej Sri Lanka będzie obchodzić w cieniu wielkanocnych zamachów. Latami doświadczana przez terror i podziały etniczne, mierzy się z nową traumą.

Reklama

Strach wraca na Sri Lankę

Strach wraca na Sri Lankę

06.05.2019
Czyta się kilka minut
Dziesiątą rocznicę zakończenia wojny domowej Sri Lanka będzie obchodzić w cieniu wielkanocnych zamachów. Latami doświadczana przez terror i podziały etniczne, mierzy się z nową traumą.
Okolice kościoła św. Antoniego, który był jednym z celów wielkanocnych zamachów, zaraz po eksplozji bomby. Kolombo, 21 kwietnia 2019 r. ERANGA JAYAWARDENA / AP / EAST NEWS
J

Jedna z ostatnich bomb wybuchła na peronie zatłoczonego dworca w centrum Kolombo. Młoda kobieta wysiadła z pociągu i odpaliła ładunek schowany pod fałdami sari. Zabiła 11 osób, w tym ośmioro dzieci. Był luty 2008 r. i na całej wyspie nie było chyba nikogo, kogo ten atak zdziwił. W poprzednich dniach wyleciał w powietrze autobus z buddyjskimi pielgrzymami, a rzucony w stołecznym zoo granat ranił zwiedzających.

Trwająca od ćwierćwiecza wojna domowa miała się wtedy ku końcowi, ale tamilscy separatyści, którzy w dżunglach na północy prowadzili beznadziejną walkę z rządowym wojskiem, nadal siali strach w miastach na południu, organizując samobójcze zamachy. Do połowy maja 2009 r., gdy wojna się skończyła, Tamilskie Tygrysy zdążyły ich przeprowadzić jeszcze kilkanaście.

– To się nigdy nie kończyło. Mieliśmy wrażenie, że Tygrysy mogą zaatakować w każdej chwili, więc do centrum...

14614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]