Reklama

Sezon polowań

Sezon polowań

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy wytwarza się atmosfera polowania na czarownice albo pojawiają się sprzyjające jej okoliczności - nikt nie jest bezpieczny. Wskazany może być każdy: kobieta, homoseksualista, ktoś z listy katalogowej IPN, kułak, Żyd - obcy, którego społeczność chce napiętnować albo i unicestwić.
P

Polowanie na czarownice nie jest już tropieniem osób odprawiających czary albo zawierających pakt z diabłem. Jest śledzeniem, a potem zbiorowym rzucaniem się na wskazanego przeciwnika. Do polowań najczęściej dochodzi wtedy, gdy z jakichś powodów społeczność czuje niepokój lub zagrożenie. Ktoś, kto jest za nią odpowiedzialny - lub chce przejąć w niej rolę kierowniczą - wskazuje domniemaną przyczynę tego stanu, a społeczność, nie zadając sobie trudu refleksji, daje się do tego przekonać. Napadając może wręcz używać uzasadnienia: “sam tego chciał". Skoro rzucał czary, zachowywał się nie jak mężczyzna czy współpracował z SB... W wiktymologii (nauce o ofiarach) istnieje teoria, że ludzie, którzy popadają w tarapaty, są do tego predestynowani przez cechy osobowości lub zachowania. Całkiem niedawno bezkarnie przekonywano, że tylko niektóre kobiety są gwałcone, i to dlatego, że tego...

19244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]