Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Rabi Szimob uczył: Bądź dbały [o to], kiedy czytasz Szema i podczas modlitwy [Amidy], a gdy się modlisz, nie czyń twojej modlitwy rutynowym nawykiem, lecz [proś] Wszechmogącego o miłosierdzie i litość, jak jest napisane: "Bo on jest współczujący i miłosierny, cierpliwy i wielkiej dobroci, i nieskory do karania". I nie myśl o sobie jako złym człowieku. (2, 18)
M

Modlitwa w judaizmie jest spotkaniem z Bogiem. W Torze czytamy: "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej". Talmud wyjaśnia, co to znaczy, i powiada: kochać i służyć Bogu całym sercem można jedynie przez modlitwę. Modlitwa jest obowiązkiem serca. W słowach wyrażane są nasze modlitwy, ale nie one służą Bogu, tylko myśli i odczucia, jakie za nimi stoją. Modlitwa buduje osobisty związek z Bogiem. Przez nią dzielimy się z Nim wszystkim, a siebie otwierając na Boga, otwieramy swoje ja przed samym sobą. Bóg, jak uczą chasydzi, na czas modlitwy ucisza aniołów śpiewających hymny pochwalne, by słyszeć słowa człowieka. Nakazane jest modlić się w pokorze i ze skruszonym sercem, tak samo jak biedak, który prosi o wsparcie i jedzenie.

W judaizmie rytualne modlitwy od setek lat mają ściśle ustaloną postać. Nie ma miejsca na własne...

4527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]