Reklama

Ładowanie...

Ścieżki do otchłani

23.09.2008
Czyta się kilka minut
Ryszard Izdebski, terapeuta: Jak udowodnić, że rodzic całuje dziecko w sposób niedopuszczalny? Jak to powiedzieć światu? Bycie świadkiem jest naprawdę niewygodne. Rozmawiała Anna Mateja
A

Anna Mateja: W filmie Pedro Almodóvara "Volver" główna bohaterka, Raimunda, ukrywa przed córką, Paulą, że jej dziadek jest jednocześnie jej ojcem. Historia nie pozwala jednak o sobie zapomnieć, bo przed tym samym zagrożeniem staje i Paula - tyle że ona broniąc się przed ojcem (de facto ojczymem), usiłującym ją zgwałcić, morduje go kuchennym nożem. To dopiero początek... Raimunda wprowadza nas do świata bez mężczyzn, w którym skutki kazirodztwa wydają się być problemem wyłącznie kobiecym.

Ryszard Izdebski: Bo w większości przypadków to ojciec uwodzi albo gwałci dziecko, nie matka. Historia opowiedziana przez Almodóvara pokazuje, że te traumatyczne doświadczenia mogą stać się częścią przekazu międzypokoleniowego. Trudno mi uwierzyć, że kobieta, która wie, że ojcem jest inny mężczyzna niż ten, którego za ojca podaje, nie wysyła dziecku...

13625

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]