Reklama

Ładowanie...

Schröder: koniec self-made mana

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Kiedy 6 lat temu obejmował władzę mówiono, że trudno z nim polemizować, gdyż krytykowanie jego poglądów przypomina “przybijanie budyniu gwoździem do ściany", bo on gotów jest na każdy kompromis. Mówiono, że perfekcyjnie funkcjonuje w “demokracji telewizyjnej"; że mediom i właśnie pragmatyzmowi (co w oczach starych niemieckich socjaldemokratów równało się bezideowości) zawdzięcza, iż został kanclerzem z ramienia SPD, choć nie był szefem partii.
K

Kariera Gerharda Schrödera, typowego self-made mana, dowodzi, że w demokracji przywódcą zostać może ktoś z nizin społecznych. Bo Schröder (ur. 1944), pochodził z rodziny ubogiej: ojciec zginął na wojnie, matka utrzymywała pięcioro dzieci, wiążąc koniec z końcem jako sprzątaczka i służąca. Gerhard walczył o edukację. Jego biograf pisał: “wykształciła się u niego niesłychanie silna osobista ambicja, która kształtowała całą jego karierę; odtąd brał swój los we własne ręce". Gdy rówieśnicy demonstrowali w 1968 r., on robił zaocznie maturę, a studia finansował, pracując. W SPD karierę zrobił w sposób odmienny niż np. Kohl, który przeszedł modelowo wszystkie szczeble w CDU, i dla którego partia była ostoją. Schröder inaczej: awans budował wbrew aparatowi SPD, balansując między partyjną “prawicą" a “lewicą". Jako kanclerz obiecywał, że unowocześni gospodarkę i systemy socjalne,...

2140

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]