Reklama

Samobójstwo ze strachu przed śmiercią

Samobójstwo ze strachu przed śmiercią

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Za kilka miesięcy Niemcy będą innym krajem. Ale nie tylko dlatego, że na czele rządu stanie - po raz pierwszy w niemieckiej historii - kobieta. Zmiany zapowiadają się w gospodarce, polityce zagranicznej i życiu publicznym: na emeryturę odchodzi pokolenie roku 1968.
K

Kiedy przed paroma tygodniami Jan Rokita przyjmował zaproszenie od Fundacji im. Konrada Adenauera (zbliżonej do opozycyjnej dziś w Niemczech chadecji; CDU), aby wygłosić w Berlinie odczyt pt. “Polska przed politycznym przełomem", lider Platformy Obywatelskiej nie przypuszczał, że gdy w miniony wtorek przybędzie do stolicy Niemiec, przed politycznym przełomem staną także Niemcy.

Rokita, przedstawiany w Berlinie jako kandydat na premiera Polski, wiedział, że dwa dni wcześniej w największym niemieckim landzie, Północnej Nadrenii-Westfalii, wybierany był lokalny parlament (Landtag). I wiedział też to, co w Niemczech wiedzieli wszyscy: że wybory te wygra bezapelacyjnie chadecja (CDU), a socjaldemokracja (SPD) przegra je z kretesem. Jednak ani Rokita, ani nikt z niemieckich polityków i obserwatorów nie mógł przypuszczać, że te regionalne było nie było wybory...

15220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]