Reklama

Saturnalia lekkoducha

Saturnalia lekkoducha

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Nietzsche bada prawdę pod kątem jej przydatności do życia. "Ile podejrzliwości, tyle filozofii" - powtarza.
Ż

Żołądek był już nie do ujarzmienia nawet przy ostrej aż do śmieszności diecie, wielodniowe bóle głowy o najgwałtowniejszym charakterze, powracające po paru dniach, całe godziny wymiotów mimo niejedzenia. (…) Wielkie znużenie, wysiłek przy przejściu ulicą, silne uczulenie oczu na światło; Immermann leczył mnie na coś takiego jak wrzód żołądka, ja zaś ciągle spodziewałem się krwawych wymiotów. Przez 14 dni musiałem zażywać roztwór lapisu, daremnie" (z listu Nietzschego do Carla von Gersdorff).

"Radosną wiedzę" Nietzsche pisał, gdy życie dało mu nieco wytchnienia, a fizyczny ból, który był jego stałym towarzyszem, odrobinę zelżał. Pisał "językiem wiatru", wiercąc się niespokojnie, przenosząc z jednego kąta Europy w drugi. Zawarł w niej zuchwalstwo, niepokój, antynomię. O filozofii myślał jak o manifeście ozdrowieńca, któremu wraca niespożyta energia. Strony tej...

14482

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]