Reklama

Ładowanie...

Top łan

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Dr Piotr Nowak, socjolog wsi: Mieszkańców wsi dziś przybywa, jej przestrzeń jest dla Polaków atrakcyjniejsza niż miasto. Ale nowi osadnicy są kosmicznie inni od starych mieszkańców.
Daniel Rycharski, „Wiejski street art”: od niego się zaczęło. Zainspirowany opowieściami mieszkańców wsi o tajemniczych stworach, Rycharski namalował je jako murale na domu dziadków. Sąsiedzi zaczęli go zapraszać, by namalował je też u nich.
D

Dr PIOTR NOWAK, socjolog wsi: Mieszkańców wsi dziś przybywa, jej przestrzeń jest dla Polaków atrakcyjniejsza niż miasto. Ale nowi osadnicy są kosmicznie inni od starych mieszkańców.
MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Jeździ Pan na wieś?
Piotr Nowak: Jestem z nią związany od urodzenia, choć moi rodzice nie byli rolnikami – mama była wiejską nauczycielką. Skończyłem technikum ogrodnicze w Tarnowie, po którym mam na wsi kolegów prowadzących gospodarstwa. Prywatne wyjazdy łączę z zawodowymi: jadę do kolegów, a rozmawiamy o sprawach, które mnie interesują naukowo.
Wszyscy mamy chłopskie korzenie?
Ależ my jesteśmy społeczeństwem chłopskim. Badania z lat 70. pokazywały, że 85 proc. z nas miało w najbliższym otoczeniu rodzinnym kogoś na wsi: dziadków, rodziców. W 2004 r. było to wciąż 75 proc., bardzo duży odsetek.
A z drugiej strony dla...

21924

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]