Reklama

Top łan

Top łan

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Dr Piotr Nowak, socjolog wsi: Mieszkańców wsi dziś przybywa, jej przestrzeń jest dla Polaków atrakcyjniejsza niż miasto. Ale nowi osadnicy są kosmicznie inni od starych mieszkańców.
Daniel Rycharski, „Wiejski street art”: od niego się zaczęło. Zainspirowany opowieściami mieszkańców wsi o tajemniczych stworach, Rycharski namalował je jako murale na domu dziadków. Sąsiedzi zaczęli go zapraszać, by namalował je też u nich.
D

Dr PIOTR NOWAK, socjolog wsi: Mieszkańców wsi dziś przybywa, jej przestrzeń jest dla Polaków atrakcyjniejsza niż miasto. Ale nowi osadnicy są kosmicznie inni od starych mieszkańców.
MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Jeździ Pan na wieś?
Piotr Nowak: Jestem z nią związany od urodzenia, choć moi rodzice nie byli rolnikami – mama była wiejską nauczycielką. Skończyłem technikum ogrodnicze w Tarnowie, po którym mam na wsi kolegów prowadzących gospodarstwa. Prywatne wyjazdy łączę z zawodowymi: jadę do kolegów, a rozmawiamy o sprawach, które mnie interesują naukowo.
Wszyscy mamy chłopskie korzenie?
Ależ my jesteśmy społeczeństwem chłopskim. Badania z lat 70. pokazywały, że 85 proc. z nas miało w najbliższym otoczeniu rodzinnym kogoś na wsi: dziadków, rodziców. W 2004 r. było to wciąż 75 proc., bardzo duży odsetek.
A z drugiej strony dla...

21924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]