Reklama

Sąsiadki z Donbasu

Sąsiadki z Donbasu

ze Słowiańska (wschodnia Ukraina)
21.06.2021
Czyta się kilka minut
Pamięć o tym, co działo się tu siedem lat temu, jest żywa w Słowiańsku. Mimo trwających wciąż różnic zdań mieszkańcy uczą się żyć ze sobą. Przynajmniej niektórzy.
Dziś front przebiega 60 kilometrów od Słowiańska. Większość budynków zniszczonych w 2014 r. odbudowano, czasem jeszcze można natknąć się na ruiny. Czerwiec 2021 r. PAWEŁ PIENIĄŻEK
B

Banderowcy przyszli i narzucają nam swoje poglądy na życie. Przysięgam, że tutaj 80 procent prostych ludzi chce, żeby zniknęli – mówi Anna Aleksiejewna.

– Anno Aleksiejewna… – próbuje przerwać Olha, jej sąsiadka.

– Ludzie jadą trolejbusem i tak gadają – ucina Anna Aleksiejewna i od razu dodaje: – Ale pani przecież nie jeździ trolejbusem.

– Ja nie jeżdżę?

– To posłuchaj, co tam mówią ludzie.

– Słyszę, że jeździ nim pełno separatystów.

– A ja jestem separatystką?

– Tak.

Anna Aleksiejewna jest matką jednej z czołowych postaci rosyjskiego ruchu separatystycznego na Donbasie. Olha to ukraińska aktywistka, która siedem lat temu musiała uciekać z domu, być może ratując życie.

Między kwietniem a lipcem 2014 r. oczy świata były często zwrócone na 110-tysięczny Słowiańsk w obwodzie donieckim. To było pierwsze miasto, zajęte przez...

15801

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]