Reklama

Samotność

Samotność

25.08.2006
Czyta się kilka minut
Do Kotliny Kłodzkiej znów przyszła wielka woda. Od poprzedniej, z 1997 r., minęło dziewięć lat, pojawiło się kolejnych pięciu premierów i trzy razy odbyła się kampania wyborcza do parlamentu. Dla ludzi, którzy po raz drugi stracili wszystko, co mieli - nic się nie zmieniło. Może nawet gorycz jest większa, a poczucie bezradności bardziej dotkliwe.
T

Tak jest i tak pewno będzie zawsze, bo ci, których spotkało nieszczęście, są przeważnie samotni. Nawet jeżeli słowa wymamrotane przez starego człowieka i twarz zapłakanej kobiety, które przemknęły przez ekran telewizora, wywołały u kogoś prawdziwy ból i odruch najgłębszego współczucia - nic to nie pomoże, zwłaszcza że nigdy się o tym nie dowiedzą.

Prawidłowość

Dziwne, spóźnione o kilkadziesiąt lat wyznanie Günthera Grassa o jego służbie w Waffen SS i mnogość zupełnie rozbieżnych ocen w tej sprawie. A ja, w miarę jak przybywa mi lat, z coraz większym wahaniem formułuję takie sądy. Obserwuję bowiem wokół siebie i w sobie pewną prawidłowość: im bardziej bledną i zacierają się w pamięci własne przewinienia, z tym większą surowością i bezkompromisowością oceniamy winy cudze.

Nius

Jak...

1638

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]