Reklama

Sami męczennicy

Sami męczennicy

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, wiesz, co mnie szczególnie raduje w nadwiślańskim domu wariatów? Że szaleństwo wszystkim uderza tu do głów.
P

Począwszy – rzecz jasna – od pacjentów, przez pielęgniarki i pielęgniarzy, doktorów, docentów i ordynatorów, aż po komisję z resortu zdrowia, przybyłą zwizytować naszą wesołą psychuszkę. Rację mieli starożytni, gdy radzili: lekarzu, ulecz się sam! Jedną zaś z lokalnych chorób, szczególnie zaciekle atakującą nadwiślańskie umysły i dusze, jest martyrium falsum. Czyli męczeństwo fałszywe bądź też urojone.
Nie od dziś wiadomo, że cierpiętników ci u nas dostatek. A czemuż? Bo się to męczeństwo z urojenia po stokroć opłaca. Wysiłku minimum, chwały maksimum. Jeden jest wszakże warunek: byle cierpieć na serio nie trzeba było. Na szczęście z reguły wystarczy tylko o cierpieniu gadać. Byle krzyż był pluszowy, a już jeden z drugim obnażać się poczyna i ogłasza, że z cennego żywota ofiarę składa.
Jednak wydawać się mogło, że ową dyscyplinę zdominowali zawodnicy głównie z...

3773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]