Reklama

Ładowanie...

Pożyteczna wydmuszka

11.01.2016
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, pytasz, czy przypadkiem nie wpadł mi w ręce pewien intrygujący Twoim zdaniem reportaż.
Marek Zając / Fot. Grażyna Makara
J

Jego autorka okutała sobie głowę chustą i udawała Polkę, co niedawno przeszła na religię mahometańską. Samotna – w dzień Wigilii – pętała się od drzwi do drzwi. Pukała i prosiła. Ale nikt nieszczęśniczki nie chciał przyjąć. Nikt nie ugościł przy świątecznym stole. Nikt nie zaprosił, żeby usiadła na PUSTYM miejscu. Miejscu, które zgodnie z wielowiekową tradycją pobożni katolicy i prawdziwi Polacy pozostawili dla zbłąkanego wędrowca.

Otóż przeczytałem rzecz całą od deski do deski. Głośno przy tym ziewając z nudów. A czegóż innego się owa durna żurnalistka spodziewała? Nie trzeba się było bawić w przebieranki i włóczyć po zmroku po obcych domach. Popytałaby trochę starego diabła – i od razu by się dowiedziała, jakim wynikiem zakończyć się musi podobny eksperyment.

Znaki, symbole, od pokoleń pielęgnowane rytuały i obyczaje... Oczywiście diabeł za tym wszystkim nie przepada...

4175

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]