Reklama

Same zagadki

Same zagadki

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Kiedy słyszę życzenia: "zdrowia, bo to najważniejsze", wierząc w ich zacną szczerość, myślę, że się całkowicie rozmijają z treścią tamtego wydarzenia.
Rys. Joanna Grochocka
N

No i zaczyna się okres Bożego Narodzenia z naszymi pięknymi, jak się zwykło podkreślać - polskimi tradycjami. Liturgia Mszy świętych wypełniona kolędami, które często w sposób karykaturalny lub przesłodzony deformują prawdę tego święta. I będzie to trwało dłużej niż w całym Kościele powszechnym, bo u nas Boże Narodzenie musi trwać do Gromnicznej. Fragmenty Ewangelii pełne snów, aniołów i innych nieprawdopodobnych zjawisk, jak ta betlejemska gwiazda ("O gwiazdeczko, coś świeciła"), które początek chrześcijaństwa zdają się umieszczać w świecie mitu i legendy, przez co dalszy ciąg też staje się mityczny albo legendarny. Dzieci w parafialnych jasełkach przebrane za pastuszków (gdy tam pasterze byli niemytymi zbirami ex definitione nieczystymi, bo żyjącymi ze zwierzętami).

W ogóle z Bożego Narodzenia robi się historyjkę dla dzieci, a ono wcale historyjką dla...

7257

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]