Reklama

Salomonowa bezradność

Salomonowa bezradność

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Samotnie wychowująca dwie córki 32-letnia łodzianka wynajęła swój brzuch, by urodzić dziecko obcym ludziom. Nie spodziewała się jednak, że instynkt macierzyński okaże się silniejszy: dwa miesiące po porodzie rozpoczęła walkę o opiekę nad niemowlęciem. Sytuacja jest w polskim prawie bezprecedensowa, gdyż nie przewiduje ono instytucji matki zastępczej. Zgodnie ze znowelizowanym w czerwcu kodeksem rodzinnym matką jest kobieta, która urodziła dziecko: zatem wynajęta Beata Grzybowska, choć genetycznie z dzieckiem nie ma nic wspólnego. Pochodząca od anonimowej dawczyni komórka jajowa została zapłodniona plemnikiem mężczyzny, który wynajął matkę zastępczą (jego żona nie mogła mieć dzieci). Komu sąd przyzna dziecko: genetycznemu ojcu czy fizjologicznej matce?
P

Przypadek Beaty Grzybowskiej pokazuje, do jak trudnych sytuacji prowadzić może wykorzystanie technicznych możliwości współczesnej medycyny. Łudzimy się, sądząc, że można "wynająć" ciało bez konsekwencji psychicznych i duchowych. Człowiek jest jednością, a w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest ciąża, uczestniczy nie tylko macica - także mózg.

W tej sytuacji nie ma dobrego rozwiązania - błąd został popełniony na samym początku: w samym pomyśle skorzystania z matki zastępczej. Podejrzewam, że nawet Salomon byłby dzisiaj bezradny. Jednak jego słynny wyrok (spierającym się o dziecko kobietom zagroził, że każe je rozpołowić) uczy nas czegoś ważnego. Król psychologicznym podstępem wymusił zwrócenie uwagi na dobro dziecka. Czy ktoś zawczasu pomyślał o dobru dziecka, które urodziła łodzianka?

863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]