Reklama

Sakrament zbyt łatwy

Sakrament zbyt łatwy

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Biskupi chcą sprecyzować warunki przyjmowania sakramentu chorych. Podczas wiosennego zebrania Episkopatu głosowana będzie nowa instrukcja.
Fot. Grażyna Makara
N

Nie poczułam się jakoś specjalnie umocniona, ale moc tego sakramentu dostrzegłam z czasem. Już na następny dzień okazało się, że czeka mnie bardzo poważna operacja, a ja nic a nic się nie boję. Potem przez cały pobyt w szpitalu rozpierała mnie pozytywna energia – żartowałam z pacjentami i lekarzami. Operacja się udała” – to jedno z internetowych świadectw przyjęcia sakramentu chorych.

Jeszcze niedawno Kościół musiał zachęcać ciężko chorych do jego przyjmowania. Traktowany jako sakrament umierania („ostatnie namaszczenie”), był zwykle odwlekany do ostatniej chwili. Ludzie bali się, że gdy go przyjmą, to zaraz umrą. Wynikało to w dużej mierze z przedsoborowego podejścia do tego sakramentu, dostrzegającego w nim głównie przygotowanie do śmierci, ale też trochę z nieporozumienia: określenie „ostatnie namaszczenie” oznaczało namaszczenie w kolejności ostatnie – następujące po...

3571

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ostatnie zdanie jest nie tylko PRAWDZIWE, ale i PIĘKNE!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]