Reklama

Eucharystyczne megaproblemy

Eucharystyczne megaproblemy

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Przed Synodem, który toczył się pod hasłem Eucharystia źródłem i szczytem misji i życia Kościoła, prorokowano, że dojdzie na nim do krytycznego rozliczenia z zainicjowaną przez Sobór Watykański II reformą liturgiczną, jakoby winną dzisiejszej mizerii w tej dziedzinie. Tymczasem wątek ten, owszem, pojawił się na początku obrad, ale szybko uległ wyciszeniu. Biskupi jednoznacznie podkreślili opatrznościowe znaczenie reformy i jej wciąż niezgłębione bogactwo.
Benedykt XVI rzadko ingerował w obrady Synodu
S

Synod zajął się ogromną liczbą problemów, niemniej wydaje się, że do historii przejdzie przede wszystkim jako czas zadumy i debaty nad brakiem księży w Kościele, znaczeniem celibatu i sprawą Komunii dla rozwiedzionych katolików w ponownych (cywilnych) związkach małżeńskich, ale też nad Komunią w aspekcie ekumenizmu, liturgiczną inkulturacją i “duchowością eucharystyczną".

Różnice między biskupami były wyraźne, a ostateczna zgoda, osiągnięta w - przyjętych 22 października - końcowym przesłaniu i tzw. “propozycjach" dla Papieża, w istocie okazała się kompromisem, który zasadniczo sprowadza się do powtórzenia dotychczasowego nauczania i dyscypliny Kościoła. Kard. Walter Kasper, ojciec synodalny i przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, powiedział o tych megaproblemach współczesnego Kościoła, że “nie były podczas obrad pogłębione". W...

14503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]