Reklama

Rzeczy, które służą

Rzeczy, które służą

18.05.2010
Czyta się kilka minut
Jak powtarzał Jerzy Grotowski, "działanie jest dosłowne", jest więc ono źródłem wiedzy o wiele głębszej i głębiej przyswajanej niż wszystko, co można "wyczytać".
W

W czasach burzliwej młodości mojego pokolenia, dla którego doświadczeniem inicjalnym stała się nie tyle Solidarność, co długi, duszny marazm stanu wojennego, jednym z najbardziej popularnych buntowniczych hymnów była piosenka zespołu Perfect "Chcemy być sobą". Jej surrealistyczny (złośliwi powiedzieliby pewnie, że po prostu niezborny) tekst autorstwa lidera grupy Zbigniewa Hołdysa stanowił w zasadzie jedynie tło dla powtarzanego wielokrotnie tytułowego zawołania, skomponowanego w taki sposób, żeby stanowiło fragment łatwo dający się zaśpiewać przez chór rozentuzjazmowanych fanów.

Siłą "Chcemy być sobą", a jednocześnie jego słabością był rozmazany charakter tytułowego postulatu. W czasach późnego PRL-u wola "bycia sobą" miała dość oczywisty aspekt antysystemowy (na koncertach niekiedy pojawiały się trawestacje "Chcemy bić ZOMO") i odwoływała się do sytuacji...

13841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]