Reklama

Rzecznik woła na puszczy

Rzecznik woła na puszczy

25.02.2019
Czyta się kilka minut
W

Wpis Ziemkiewicza, tweet Biedronia, dowcip Kukiza, kaskady żartów Pawłowicz, retoryczny popis Sikorskiego – nie trzeba się nurzać w najmroczniejszych zakątkach internetu, by dojść do przekonania, że mowa nienawiści nie ma politycznych barw, a minister czy redaktor potrafią posługiwać się złym słowem równie łatwo jak bardziej stereotypowy hejter. „Dla wielu godność drugiego człowieka nie stanowi już oczywistej granicy swobody wypowiedzi” – zauważa w liście do premiera Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiając 20 rekomendacji dotyczących walki z mową nienawiści.

Dziś przestępstwem z mowy nienawiści jest zachowanie, którego tłem jest czyjaś przynależność narodowa, etniczna, rasowa czy religijna – zwraca uwagę Adam Bodnar. Polskie prawo nie bierze więc pod uwagę hejtu czy pobicia ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, niepełnosprawność czy wiek. Ale oprócz rozszerzenia definicji RPO proponuje też np. uwrażliwienie administratorów portali na kwestie moderowania, filtrowania i usuwania komentarzy, które mogą stanowić mowę nienawiści, wprowadzenie formularzy umożliwiających zgłaszanie online bezprawnych treści i – co niebagatelne w świecie fake newsów – doprecyzowanie pojęcia wiarygodnej wiadomości. Bodnar pamięta o szkoleniach dla nauczycieli, policjantów, prokuratorów i sędziów.

„Rekomendacje przekazuję panu premierowi z prośbą o merytoryczną analizę oraz, na co szczególnie liczę, o przedstawienie stanowiska w poruszonych kwestiach” – napisał Bodnar w liście do Morawieckiego. „A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli” – napisał Paweł w Liście do Galatów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]