Reklama

Nienawiść zabija

Nienawiść zabija

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Adam Bodnar: Jeśli ktoś obrazi czarnoskórego mężczyznę, prokurator ma obowiązek zająć się sprawą z urzędu. Jeśli obrażony zostanie homoseksualista – prokurator nie ma takiego obowiązku. Polskie państwo nie wszystkich chroni tak samo.
Fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM
A

ANNA GOC: Kto usiądzie przy zwoływanym przez Pana okrągłym stole w sprawie mowy nienawiści?
ADAM BODNAR, rzecznik praw obywatelskich: Przedstawiciele państwowych instytucji – ministrowie spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, edukacji, administracji i cyfryzacji. A także rzecznik praw dziecka, komendant główny policji, prokurator generalny. Właściciele portali internetowych i przedstawiciele organizacji pozarządowych, które zajmują się tematem.

Któremu z uczestników będzie miał Pan najwięcej do zarzucenia?
Nie chodzi o to, by teraz, kiedy tzw. hejt stał się zjawiskiem masowym, szukać winnych. Każdy ma coś na koncie. Policja przez lata nie radziła sobie z identyfikacją sprawców przestępstw z nienawiści. Prokuratura – z ich ściganiem. To spowodowało, że w odczuciu społecznym mowa nienawiści stała się niegroźna i ogólnie...

14696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

PCh24pl. publikuje na swoim portalu całą serie nienawiści wypowiadanych przez jego użytkowników,a jego weryfikatorzy to tolerują zamiast kasować tego typu wpisy.

że ów, który ma, a wręcz szuka sobie wroga jest wybierany na przywódcę, zyskuje mandat, powierza mu się ważne stanowiska

...choc dla wiekszości "hejterów" to jedyna mozliwość wyrzucenia z siebie frustracji i złych emocji. Czy musi to od razu nakręcać spiralę nienawiści w wymianie ciosów i nienawistnym "wet za wet"? Z reguły tak jest, ale tak być nie musi, bo za mową nienawiści kryje się poraniony, zbolały człowiek. Mozna go wysłuchać, niekoniecznie uzyć jako wentyl dla własnych zranień i frustracji. Co jest lepsze-"poprawnie" przemilczać problemy, czy w trudnym dialogu próbować je przepracować?

że za agresją kryje się zraniony człowiek, ale gros ludzi, uczestników internetowych sieci o tym nie wie, albo woli nie wiedzieć i mamy co mamy: akcja - reakcja, boksowanie się na słowo. Skuteczną obroną wydaje się atak...ilość wyrzuconych z siebie słów? bywa równa ostrzalowi artyleryjskiemu, o którym pewnikiem na polu walki dawno, by zapomniano, ale nie w Internecie. Tu wszystko jest zapisane na wieczność. Takimi 'zapiskami' napawają się /karmią przeróżne grupy także będące w mniejszości ze względu na swoją obcość. nie trzeba specjalnie szukać literatury, sztuki dostarczającej podobnych wrażeń można odnaleźć ją w Internecie. Bójki spod budki z piwem, z piłkarskich boisk, tudzież miejsc do których człowiek nie zachodził przeniosły się do sfery wirtualnej. Nad tym nie można zapanować, przepływ jest niekontrolowany i tak szybki, że można zań nadążyć, chociażby po to, aby łeb urwać hydrze nim poczyni poważne, nieodwracalne szkody. A apetyt rośnie w miarę jedzenia, im większa świadomość 'oglądalności' kibicowania tym większa adrenalina. To działa na zasadzie domina. Tak więc, gdy mamy takiego 'dyskutanta' trzeba delikatnie mu to uświadomić przesyłając namiary na konkretne instytucje, placówki gdzie otrzyma stosowną pomoc.

Nowy parlament zmieni konstytucję i problem sam się rozwiąże. ;-) (To oczywiście ironia.)

-prawo "zewnętrzne", "prawo wypisane na kamieniu". Tymczasem o czymś szczególnym(odwrotnym) czytamy w Słowie Bożym(u Izajasza): że Bóg zabierze człowiekowi serce kamienne,a na to miejsce da żywe serce z mięsa. A w tym zywym sercu umieści swoje prawo wypisane na kamieniu(Torę-Logos). Dlaczego nawet chrześcijanie nie potrafią zrezygnować z autorytetu "prawa zewnętrznego" i nawet sami mnożą przepisy i paragrafy-nawet te dotyczące wiary?

na Forum, upominać się o jego prawa, prędzej można odwołać się do praw rozumu.

jako leitmotive :)=====> przypomina się słynny film z G.Holoubkiem i całkiem udanym motywem muzycznym.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]