Reklama

Ładowanie...

Nienawiść zabija

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Adam Bodnar: Jeśli ktoś obrazi czarnoskórego mężczyznę, prokurator ma obowiązek zająć się sprawą z urzędu. Jeśli obrażony zostanie homoseksualista – prokurator nie ma takiego obowiązku. Polskie państwo nie wszystkich chroni tak samo.
Fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM
A

ANNA GOC: Kto usiądzie przy zwoływanym przez Pana okrągłym stole w sprawie mowy nienawiści?
ADAM BODNAR, rzecznik praw obywatelskich: Przedstawiciele państwowych instytucji – ministrowie spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, edukacji, administracji i cyfryzacji. A także rzecznik praw dziecka, komendant główny policji, prokurator generalny. Właściciele portali internetowych i przedstawiciele organizacji pozarządowych, które zajmują się tematem.

Któremu z uczestników będzie miał Pan najwięcej do zarzucenia?
Nie chodzi o to, by teraz, kiedy tzw. hejt stał się zjawiskiem masowym, szukać winnych. Każdy ma coś na koncie. Policja przez lata nie radziła sobie z identyfikacją sprawców przestępstw z nienawiści. Prokuratura – z ich ściganiem. To spowodowało, że w odczuciu społecznym mowa nienawiści stała się niegroźna i ogólnie...

14696

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]