Reklama

Rozstaje

Rozstaje

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Radek. Siedział na rozstajach. Patrzył na pędzące samochody. Ta bezradność i samotność natychmiast przywiodła mi na myśl bohatera zapomnianego opowiadania Hemingwaya.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
S

Stary człowiek przy moście nad rzeką Ebro. Mijają go żołnierze, furmanki z dobytkiem, ludzie uciekający pieszo na drugą stronę. Lada moment zaatakują frankiści. Już za chwilę może zacząć pracować artyleria. Trzeba iść. Koniecznie! Tylko że on opadł już z sił.

Rzadko zabieram autostopowiczów, prawie nigdy. A tu zahamowałem automatycznie. Ściągnął mnie wzrokiem? Bałem się, że uderzy go przejeżdżająca ciężarówka? Przypomniał mi tamto opowiadanie i dlatego przystanąłem? Nie mam pojęcia.

Ruszyliśmy. W aucie zapachniało dziwnie. Radek nie mył się dziś rano, to pewne.

– Dziękuję. Mało kto przystaje. Ludzie się chyba boją albo spieszą. Podróżuję tak od wieczora. Zostało mi jeszcze jakieś 12 godzin. Jak się spóźnię, to mnie nie przyjmą.

Skinąłem głową, że nie ma sprawy. Dokąd nie przyjmą? I jakie 12 godzin? Co mnie to może obchodzić?

Dałem głośniej radio....

5756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]