Reklama

Rozstaje

Rozstaje

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Radek. Siedział na rozstajach. Patrzył na pędzące samochody. Ta bezradność i samotność natychmiast przywiodła mi na myśl bohatera zapomnianego opowiadania Hemingwaya.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
S

Stary człowiek przy moście nad rzeką Ebro. Mijają go żołnierze, furmanki z dobytkiem, ludzie uciekający pieszo na drugą stronę. Lada moment zaatakują frankiści. Już za chwilę może zacząć pracować artyleria. Trzeba iść. Koniecznie! Tylko że on opadł już z sił.

Rzadko zabieram autostopowiczów, prawie nigdy. A tu zahamowałem automatycznie. Ściągnął mnie wzrokiem? Bałem się, że uderzy go przejeżdżająca ciężarówka? Przypomniał mi tamto opowiadanie i dlatego przystanąłem? Nie mam pojęcia.

Ruszyliśmy. W aucie zapachniało dziwnie. Radek nie mył się dziś rano, to pewne.

– Dziękuję. Mało kto przystaje. Ludzie się chyba boją albo spieszą. Podróżuję tak od wieczora. Zostało mi jeszcze jakieś 12 godzin. Jak się spóźnię, to mnie nie przyjmą.

Skinąłem głową, że nie ma sprawy. Dokąd nie przyjmą? I jakie 12 godzin? Co mnie to może obchodzić?

Dałem głośniej radio....

5756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A jeżeli mógł Pan zrobić więcej? Dać stówę, podwieźć ciut dalej? Czy byłoby to odebrane jako zniewaga?

Radek - taki sobie człowiek... na sentymentalny temat. Autor wzruszony. Sobą... Współczuję. Autorowi, oczywiście.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]