Reklama

Rozpacz w zawieszeniu

Rozpacz w zawieszeniu

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Surowość i prostota aspirowały kiedyś do bycia normą etyczną - uważa Tony Judt. Były fundamentem dla moralnej ważkości. Dziś jednak stały się towarem deficytowym.
P

Przychodzi noc... Leżę okutany, niedowidzący, nieruchomy jak współczesna mumia, samotny w więzieniu mego ciała, za towarzystwo mając jedynie swe myśli... Budzę się w dokładnie tej samej pozycji, tym samym nastroju, w stanie zawieszonej rozpaczy, w jakich się kładłem" - napisał w eseju "Noc", w którym z przejmującą precyzją - w sposób szczery i plastyczny, ale stroniący od taniej ckliwości czy egzaltacji - opowiada o chorobie i swoich z nią zmaganiach.

We wrześniu 2008 r. Tony Judt, pisarz, historyk, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, dowiedział się, że cierpi na nieuleczalną chorobę Lou Gerigha. ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, polega na stopniowym paraliżu neuronów odpowiedzialnych za ruchy mięśni. Chory nie odczuwa fizycznego bólu i zachowuje pełną sprawność intelektualną, stopniowo traci jednak zdolność do poruszania kończynami, potem także...

11142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]