Reklama

Różowe jezioro

Różowe jezioro

27.03.2017
Czyta się kilka minut
Wbrew pozorom to nie magia ani obróbka graficzna – słone jezioro w Westgate Park w sercu Melbourne w Australii zupełnie naturalnie zmieniło kolor na różowy.
Fot. AFP / EAST NEWS
W

Wysokie temperatury i brak opadów przyczyniły się do wzrostu zasolenia jeziora (dziesięciokrotnie wyższego niż w oceanach) – w tak ekstremalnych warunkach radzą sobie tylko pewne jednokomórkowe glony, które produkują różowy barwnik z grupy karotenoidów. Gdy temperatury spadną, jezioro odzyska swój zwykły kolor. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]