Reklama

Ładowanie...

Rozedrgana dusza

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Pedrosa zadaje pytania fundamentalne dla każdego człowieka. Ale częściej odpowiada na nie obrazami, bo słowa wydają mu się niewystarczająco trafne lub banalne.
Kadry z komiksu „Portugalia” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
P

Po przeczytaniu pierwszych kilkunastu plansz komiks Cyrila Pedrosy może czytelnika zirytować. „Portugalia” zaczyna się bowiem jak jedna z wielu historii o artyście, który nie wie, czego oczekuje od siebie i innych, nie może się odnaleźć i nie potrafi podjąć żadnej dorosłej decyzji. Główny bohater, Simon Muchat, jest właśnie takim artystą. Na oko 30 lat, mieszka we Francji, ma ładną dziewczynę, talent i dość spokojne życie. Rysuje komiksy (co w Paryżu zasługuje na miano zajęcia artystycznego) i właśnie przeżywa twórczy kryzys. Nie ma siły tworzyć kolejnego albumu, bierze robotę nauczyciela plastyki, bo przestaje wierzyć, że kogokolwiek interesuje jego twórczość. Rzeczywistość przypiera go do muru. Dziewczyna dostaje szału od jego fochów, naciska na kredyt mieszkaniowy i stabilizację: „Mam dość tego, że czekasz, aby innym na tobie zależało”.
Pewnego dnia Muchat dostaje...

7118

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]