Reklama

Bestia bezsilności

Bestia bezsilności

11.02.2013
Czyta się kilka minut
„Rycerze świętego Wita” Davida B. to jedna z najbardziej przejmujących i jednocześnie przygnębiających powieści graficznych w całej historii komiksowego medium.
Fragment „Rycerzy świętego Wita” Fot. Kultura gniewu
D

David B. to nazwisko, które w naszym bardzo mało komiksowym kraju nic nie mówi. A już na pewno nie tyle, co Art Spiegelman, Marjane Satrapi czy Alison Bechdel. Wszystko dlatego, że jego najważniejszy album „Rycerze świętego Wita” (pierwszą część wydano we Francji w 1996 r.) ukazuje się dopiero teraz, a w gruncie rzeczy powinien pojawić się u nas tuż po „Mausie”, bo jest – po przełomowej powieści graficznej Spiegelmana – drugim najważniejszym dziełem autobiograficznej rewolucji we współczesnym komiksie.
Niestety w Polsce przyswajamy sobie historię obrazkowego medium na wyrywki, bez chronologicznego porządku. Dlatego dziś wyjątkowość „Rycerzy świętego Wita”, kiedy znamy już „Fun Home” czy „Persepolis”, może być słabiej widoczna. Ale to właśnie David B. zaproponował Marjane Satrapi, by spisała swoje wspomnienia z Iranu w postaci komiksu, i uczył ją opowiadania za pomocą kadrów w...

6995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]