Reklama

Psiogłowiec w Babilonie

Psiogłowiec w Babilonie

10.02.2014
Czyta się kilka minut
Markus Färber w „Reprobusie” uwspółcześnia dawną legendę o św. Krzysztofie, tworząc misterny, komiksowy fresk naszpikowany tajemnicą i średniowieczną symboliką.
F

Francuska Biblioteka Narodowa zdigitalizowała eksponaty prezentowane na wystawie prowokacyjnie zatytułowanej „Komiks przed komiksem”. W tytule tkwi oczywisty anachronizm, bowiem trudno mówić o komiksie w czasach, gdy to pojęcie nie istniało. Autorom wystawy chodziło jednak o coś innego – udowodnienie, że już w średniowieczu pojawiły się formy graficzne, w których narracja wizualna – podobnie jak w komiksie właśnie – opierała się na sekwencyjności obrazów. Jak na złość, wbrew powszechnym sądom, ta „komiksowość” ówczesnej sztuki nie dotyczyła wcale dobrze znanych biblii pauperum, gdzie obrazki były tylko ilustracją tekstu. Można było ją raczej odszukać w postaci krótkich form, jak jednostronicowy sztych „Historia założenia zakonu kartuzów”, czy nawet kilkudziesięciostronicowych form, jak psałterz Ludwika Świętego, gdzie sekwencje obrazów tworzą zwartą historię.
Pomimo tej...

6189

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]