Reklama

Ładowanie...

Talmudysta na czterech łapach

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Wreszcie możemy przeczytać wszystkie pięć albumów „Kota Rabina”. Ta seria to jedno z najważniejszych dzieł w historii komiksu europejskiego. Pokazuje, że ludzie różnych kultur mogą świetnie się dogadać.
repr. Wydawnictwo Komiksowe
R

Rysujący od 15. roku życia Joann Sfar ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów, a choć już skończył czterdziestkę, można odnieść wrażenie, że jego twórcze ADHD nie słabnie. Jest wręcz odwrotnie. Wydaje kilka albumów rocznie (jedne mniej, drugie bardziej udane), a w ostatnich latach zajął się również filmem. „Kot Rabina” zajmuje jednak w jego twórczości najważniejsze miejsce. Nie tylko ze względu na filmową ekranizację, ale osobisty ton, wielowątkowość oraz umiejętność ujmowania spraw trudnych w bezpretensjonalny i lekki sposób.

KOT TO JA

Nie da się oderwać scenariusza „Kota Rabina” od biografii autora i historii jego rodziny. Komiks opowiada bowiem o przedwojennym wieloetnicznym Algierze, koegzystencji wielu kultur i religii. Sam Joann Sfar jest niereligijnym Żydem, ożenił się z litewską katoliczką, a wychował się w domu łączącym tradycje sefardyjskie...

6958

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]