Reklama

Talmudysta na czterech łapach

Talmudysta na czterech łapach

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Wreszcie możemy przeczytać wszystkie pięć albumów „Kota Rabina”. Ta seria to jedno z najważniejszych dzieł w historii komiksu europejskiego. Pokazuje, że ludzie różnych kultur mogą świetnie się dogadać.
repr. Wydawnictwo Komiksowe
R

Rysujący od 15. roku życia Joann Sfar ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów, a choć już skończył czterdziestkę, można odnieść wrażenie, że jego twórcze ADHD nie słabnie. Jest wręcz odwrotnie. Wydaje kilka albumów rocznie (jedne mniej, drugie bardziej udane), a w ostatnich latach zajął się również filmem. „Kot Rabina” zajmuje jednak w jego twórczości najważniejsze miejsce. Nie tylko ze względu na filmową ekranizację, ale osobisty ton, wielowątkowość oraz umiejętność ujmowania spraw trudnych w bezpretensjonalny i lekki sposób.

KOT TO JA

Nie da się oderwać scenariusza „Kota Rabina” od biografii autora i historii jego rodziny. Komiks opowiada bowiem o przedwojennym wieloetnicznym Algierze, koegzystencji wielu kultur i religii. Sam Joann Sfar jest niereligijnym Żydem, ożenił się z litewską katoliczką, a wychował się w domu łączącym tradycje sefardyjskie...

6958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]