Reklama

Rośnie popyt na igrzyska

Rośnie popyt na igrzyska

20.03.2017
Czyta się kilka minut
Dziewięćdziesiąt procent. Taką część mąki przydzielonej przez władze wenezuelscy piekarze mają obowiązek przerobić na zwykły chleb.
Fot. Joanne Schmaltz / GETTY IMAGES
Fot. Joanne Schmaltz / GETTY IMAGES
T

Tylko pozostałe dziesięć mogą przeznaczyć na słodkie bułki, których cena nie jest odgórnie regulowana (a zatem pozwalają zarobić na firmę). Kolejki po chleb są coraz dłuższe – ostatnio więc posłano wojsko, by posprawdzało, czy jeden z drugim piekarz-sabotażysta nie spekuluje czasem rogalikami i piernikiem. Czterech przyłapano i na postrach wyprowadzono w kajdankach. Rok wcześniej socjalistyczny rząd, próbujący okiełznać wciąż jeszcze formalnie rynkową gospodarkę, doprowadził do tego, że z półek zniknęło piwo. Browary zawiesiły warzenie w sytuacji, gdy jęczmień padł ofiarą racjonalnej gospodarki planowej.

Logika jest nieubłagana – gdyby państwo wenezuelskie nie miało ropy, która pozwala nadal grać w ciuciubabkę z ekonomią, to już wcześniej wszystko skończyłoby się upaństwowieniem wszystkiego. Chleba od tego nie przybędzie – co mogę zaświadczyć, pomny, ile książek zdążyłem za...

5826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W PRLu trzeba się było na chleb zapisać na co najmniej tydzień przed świętami, a potem odstać po niego w kolejce. Chyba niektórzy ludzie już o tym zapomnieli. Szczytem luksusu były banany i pomarańcze.

Panie redaktorze to, że ktoś robił nam dobre programy... Mamy tolerować i mrużyć oko. Dla mnie, zachowanie pana Makłowicza jest nie do przyjęcia. Miałem go za gościa z charakterem a wyszła...tadla. Pomijając co sądzimy o TVP, Pan tego nie zauważył ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]