Reklama

Rosja: awaria zwiastuna burzy

Rosja: awaria zwiastuna burzy

19.08.2019
Czyta się kilka minut
Nazwa tej skrzydlatej rakiety z silnikiem o napędzie jądrowym „Buriewiestnik” (Zwiastun burzy) historykom literatury rosyjskiej skojarzy się z poematem Gorkiego „Pieśń o zwiastunie burzy”.
T

To dynamiczny utwór o przeczuciu bliskiej rewolucji i upojeniu jej żywiołową siłą. Natomiast to, co przydarzyło się rakiecie „Buriewiestnik” na sekretnym poligonie koło Siewierod­wińska 8 sierpnia, nie zwiastuje rewolucji. Każe natomiast zadać wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi na podstawie nikłych i bałamutnych danych oficjalnych i licznych teorii konspiracyjnych w mediach społecznościowych. Co Rosja testuje? Czy prace nad nową Wunderwaffe Putina, którą rok temu chwalił się w prezentacji komputerowej, są na ukończeniu? Czy awarie – ta w Siewierodwińsku oraz z okrętem-batyskafem „Łoszarik” – oznaczają porażkę ambitnych planów Kremla uzyskania przewagi militarnej nad USA?

Rekonstrukcja wydarzeń na poligonie doświadczalnym nie jest łatwa – rosyjskie władze dołożyły starań, aby obraz zaciemnić. Na dobrą sprawę nie wiadomo, czy były to testy „Buriewiestnika”. Taką myśl poddał Donald Trump i potwierdzają ją niektórzy eksperci.

Znamienna jest tu gra informacyjna Rosji, jako żywo przypominająca schemat czarnobylski: dementować informacje, np. o podniesionym poziomie radiacji w okolicach poligonu, aby następnie – gdy o zaburzeniu tła powiadomiła Norwegia, a miejscowa ludność masowo zaczęła wykupywać jod w aptekach – niechętnie przyznać, że poziom jest szesnastokrotnie przekroczony. Wiadomo, że podczas awarii zginęło siedem osób, w tym pięciu naukowców, a kilku rannych odwieziono do szpitala. Nie powiadomiono przy tym lekarzy, że mają do czynienia z napromieniowanymi pacjentami. Po kilku dniach w mediach pojawiła się wiadomość, że w organizmie jednego z medyków stwierdzono obecność cezu-137.

Czy to koniec niespodzianek, jakie ­niesie ze sobą „Zwiastun burzy”? ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]