Reklama

Rok Themersonów?

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Adriana Prodeus: THEMERSONOWIE. SZKICE BIOGRAFICZNE - okrągłe rocznice klasyków zwykło się ostatnio czcić przez cały rok, a decyzję o tym podejmuje Sejm. Brzmi to nad wyraz poważnie, choć czasem dochodzi do komicznych przepychanek: skoro Gombrowicz, to i Reymont, Chopin tak, Konopnicka nie... Samozwańczo i bez żadnych uprawnień postanowiłem ogłosić rozpoczęty właśnie rok - rokiem Franciszki i Stefana Themersonów. Pary świetnych i wszechstronnych artystów, którzy wybrali własną, całkowicie osobną drogę.
P

Pretekst jest: 25 stycznia upływa sto lat od dnia, w którym urodził się Stefan Themerson, syn szanowanego płockiego lekarza i działacza społecznego. Franciszka, przyszła żona Stefana, córka warszawskiego malarza Jakuba Weinlesa, była dwa i pół roku starsza. W końcu lat 30. wyjechali do Paryża. Zmarli w 1988 roku, w odstępie trzech miesięcy, po sześćdziesięciu latach wspólnego życia i wspólnej pracy, w Londynie, gdzie spędzili cały okres powojenny.

U progu rocznicy ukazała się książka Adriany Prodeus. Autorka - krytyk artystyczny i filmowy, znawczyni animacji - nie kryje entuzjastycznego stosunku do dzieła Themersonów. Dzieła wielorako wspólnego, bowiem choć każde z nich było wybitną indywidualnością, stanowią wyjątkowy przykład twórczego współmyślenia i współdziałania, wzajemnej inspiracji i przenikania idei. Najbardziej zdumiewający dowód owej wspólnoty...

3976

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]