Reklama

Rodzice, reagujcie!

Rodzice, reagujcie!

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Kilkuletnie dziecko nie powie, że jest molestowane. Rodzice usłyszą: „nie lubię zabawy w strusia z wujkiem”, „nie chcę, by tato mnie kąpał, bo to boli”.
P

Przypadek Alicji pokazuje, jak ważną rolę w radzeniu sobie z problemem przemocy seksualnej odgrywają – nieobecni w tym konkretnym przypadku – rodzice. Ich buforem przeciwko zagrożeniom jest wiedza o tym, kiedy i w jaki sposób reagować.
Można wyróżnić pięć etapów, na których odpowiednia interwencja i wsparcie rodziców są ważne. Pierwszy – nazywany etapem profilaktycznym, dotyczy wszystkich rodziców, niezależnie od tego, czy ich dzieci są ofiarami przemocy seksualnej, czy nie. Jego głównym celem jest zdobycie wiedzy o wykorzystywaniu seksualnym dzieci. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że problem może dotknąć także ich syna lub córkę, dlatego dobrze znać naturę przemocy seksualnej i wiedzieć, kto może być sprawcą.
Drugi etap – etap niepokoju – zaczyna się wtedy, kiedy rodzice obserwują zmiany w zachowaniu dziecka. W przypadku...

4538

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]