Reklama

Robak, który toczy jabłko

Robak, który toczy jabłko

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Moje pisarstwo i Sycylia mają głęboki związek, przeżywam Sycylię jak problem, jak cierpienie - mówił Leonardo Sciascia. - Często myślę, że gdybym się tu nie urodził, nigdy bym nie został pisarzem.
G

Gdy na łamach "Corriere della Sera" Sciascia opublikował żarliwą krytykę włoskiego rządu, jeden z prominentnych polityków w napadzie złości zapytał współpracownika: "Jak to się stało, że autor krótkich powieści detektywistycznych stał się tak potężnym przeciwnikiem?". Asystent odpowiedział: "Jemu nie chodzi o władzę, tylko o sprawiedliwość".

Mafia jako stan umysłu

Sciascia był przekonany, że mechanizmów władzy nie da się opisać za pomocą tradycyjnych środków wyrazu, albowiem polityka przyjęła tak spotworniałą postać, że wszelkie próby jej bezpośredniego przedstawienia muszą zakończyć się fiaskiem. Relacja między władzą a społeczeństwem jest oparta na fikcji - kreowanej przez polityków i biernie przyjmowanej przez obywateli. Jeśli instytucje, których zadanie polega na likwidowaniu przestępczości, wspierają mafię, jeśli...

15264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]