Reklama

Ładowanie...

Rewolucja siłą przeprowadzana

04.05.2003
Czyta się kilka minut
Z prof. Romanem Kuźniarem, politologiem, rozmawia Jarosław Makowski
J

JAROSŁAW MAKOWSKI: Zwycięzców się nie sądzi. A dziś to Stany Zjednoczone triumfują. Mimo sprzeciwu Rady Bezpieczeństwa i milionów ludzi na całym świecie zaatakowały Irak i w trzy tygodnie obaliły reżim Saddama Husajna. Może więc mają rację ci, którzy twierdzą, że wobec dzisiejszych zagrożeń, musisz być gotowy na wojnę, jeśli chcesz pokoju?
ROMAN KUŹNIAR: Przebieg tej wojny i stan wiedzy na temat Iraku pokazują, że interwencja była niepotrzebna. Irak nie stwarzał przecież zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego, ani też nie dysponował potencjałem zbrojnym, jaki przypisywała mu Ameryka.

Jest też druga strona medalu: Amerykanie atakując Irak w proch obrócili zasady prawa międzynarodowego, pogwałcili zapisy Karty Narodów Zjednoczonych i zignorowali sprzeciw Rady Bezpieczeństwa ONZ. Będzie to miało znaczące konsekwencje dla stosunków międzynarodowych....

18353

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]