Reklama

Ładowanie...

Rewolucja bez rewolucji

02.11.2003
Czyta się kilka minut
W większości polskich diecezji trudno zaakceptować kobietę przedstawiającą czytania mszalne, posługującą przy ołtarzu czy rozdzielającą komunię. Choć wobec żadnej z tych praktyk nie ma przeciwwskazań doktrynalnych, większość polskiego Kościoła chce, by “kobieta trwała w cichości". Mniejszość powołała na stanowisko duszpasterza lubelskiej Akademii Medycznej s. Martę Ziółkowską - szarą urszulankę.
K

Ks. abp Józef Życiński, metropolita lubelski, spotykał siostry-duszpasterzy akademickich na uczelniach w Berkeley i Manchesterze. Siostry chętnie opowiadały o studentach, którzy okazywali im większe zaufanie, przychodząc z kłopotami i nie bojąc się rozmowy właśnie dlatego, że były siostrami i to jeszcze niewiele od nich starszymi. Motywacje do nominacji nietrudno też znaleźć w nauczaniu Papieża, np. w adhortacji “Ecclesia in Europa", zachęcającej do większego niż dotychczas angażowania kobiet w pracę duszpasterską.

- W dokumentach mówi się, że kobiety konsekrowane mają być w Kościele znakiem czułej dobroci Boga wobec człowieka. Ta czuła dobroć wyrasta z oblubieńczej relacji do Chrystusa - przypomina s. Ziółkowska. - Konsekrowane panieństwo to za mało. Siostry zakonne mają być siostrami i matkami dla cierpiących, poszukujących, samotnych i skrzywdzonych w...

4630

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]