Reklama

Rewolucja bez rewolucji

Rewolucja bez rewolucji

02.11.2003
Czyta się kilka minut
W większości polskich diecezji trudno zaakceptować kobietę przedstawiającą czytania mszalne, posługującą przy ołtarzu czy rozdzielającą komunię. Choć wobec żadnej z tych praktyk nie ma przeciwwskazań doktrynalnych, większość polskiego Kościoła chce, by “kobieta trwała w cichości". Mniejszość powołała na stanowisko duszpasterza lubelskiej Akademii Medycznej s. Martę Ziółkowską - szarą urszulankę.
K

Ks. abp Józef Życiński, metropolita lubelski, spotykał siostry-duszpasterzy akademickich na uczelniach w Berkeley i Manchesterze. Siostry chętnie opowiadały o studentach, którzy okazywali im większe zaufanie, przychodząc z kłopotami i nie bojąc się rozmowy właśnie dlatego, że były siostrami i to jeszcze niewiele od nich starszymi. Motywacje do nominacji nietrudno też znaleźć w nauczaniu Papieża, np. w adhortacji “Ecclesia in Europa", zachęcającej do większego niż dotychczas angażowania kobiet w pracę duszpasterską.

- W dokumentach mówi się, że kobiety konsekrowane mają być w Kościele znakiem czułej dobroci Boga wobec człowieka. Ta czuła dobroć wyrasta z oblubieńczej relacji do Chrystusa - przypomina s. Ziółkowska. - Konsekrowane panieństwo to za mało. Siostry zakonne mają być siostrami i matkami dla cierpiących, poszukujących, samotnych i skrzywdzonych w...

4630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]