Reklama

Republika a la Sarkozy

Republika a la Sarkozy

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Trwa deportacja Romów z nielegalnych obozowisk we Francji: samolotami do Bukaresztu odleciało już ponad 100 osób (głównie kobiet i dzieci), 750 czeka w kolejce. Nie stawiają oporu; każdy otrzymuje 300 euro "na zachętę".
F

Francuski rząd zdecydował o deportowaniu tej grupy imigrantów po tym, jak w Saint-Aignan nad Loarą Romowie podpalili kilka samochodów i zaatakowali komisariat (miał to być odwet za zabicie Roma przez policjanta). Obozowiska uznano "za kuźnie przestępców, których należy się pozbyć".

Akcji z niedowierzaniem przyglądają się Bruksela i Waszyngton. Do zaprzestania deportacji wezwał Benedykt XVI. Następnego dnia szef MSW Brice Hortefeux zgodził się na rozmowy z arcybiskupem Paryża André Vingt-Trois. Wątpliwe jednak, czy coś to zmieni. 80 proc. Francuzów popiera politykę imigracyjną prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, a to cenne poparcie po lawinie afer wokół Pałacu Elizejskiego. Sarkozy nie wystraszy się też oskarżeń o rasizm. Niektórzy mówią, że prezydent ma na punkcie imigrantów obsesję (sam jest z pochodzenia Węgrem). Podobną akcję przeprowadził już jako szef MSW:...

1889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]