Reklama

Ładowanie...

Republika a la Sarkozy

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Trwa deportacja Romów z nielegalnych obozowisk we Francji: samolotami do Bukaresztu odleciało już ponad 100 osób (głównie kobiet i dzieci), 750 czeka w kolejce. Nie stawiają oporu; każdy otrzymuje 300 euro "na zachętę".
F

Francuski rząd zdecydował o deportowaniu tej grupy imigrantów po tym, jak w Saint-Aignan nad Loarą Romowie podpalili kilka samochodów i zaatakowali komisariat (miał to być odwet za zabicie Roma przez policjanta). Obozowiska uznano "za kuźnie przestępców, których należy się pozbyć".

Akcji z niedowierzaniem przyglądają się Bruksela i Waszyngton. Do zaprzestania deportacji wezwał Benedykt XVI. Następnego dnia szef MSW Brice Hortefeux zgodził się na rozmowy z arcybiskupem Paryża André Vingt-Trois. Wątpliwe jednak, czy coś to zmieni. 80 proc. Francuzów popiera politykę imigracyjną prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, a to cenne poparcie po lawinie afer wokół Pałacu Elizejskiego. Sarkozy nie wystraszy się też oskarżeń o rasizm. Niektórzy mówią, że prezydent ma na punkcie imigrantów obsesję (sam jest z pochodzenia Węgrem). Podobną akcję przeprowadził już jako szef MSW:...

1889

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]