Ładowanie...
Repatriacja – reaktywacja
Na Wschodzie tymczasem znajduje się ponad milion osób z polskimi korzeniami, a ponad dwa tysiące z nich od lat czeka na powrót. Z decyzją konsula o przyrzeczeniu wizy pozostają poza krajem, bo uchwalona w 2000 r. ustawa okazała się fikcją: samorządy, na których spoczywa ciężar opieki nad repatriantami, nie kwapią się z ich zapraszaniem (w ostatnim roku ściągnięto ledwie kilkanaście osób).
Z problemem ma się zmierzyć obywatelski projekt ustawy repatriacyjnej. Dokument, który 12 kwietnia miał w Sejmie złożyć Maciej Płażyński (prezes "Wspólnoty Polskiej", który zginął pod Smoleńskiem) do połowy września czeka na 100 tys. podpisów. Na czele komitetu obywatelskiego "Powrót do Ojczyzny" stanął Jakub Płażyński, syn Macieja.
Głównym założeniem projektu jest przerzucenie obowiązku zapewnienia repatriacji na administrację rządową. To MSWiA zapewni...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]