Reklama

Reeh

Reeh

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 11, 26-16, 17
W

W dwóch kolejnych fragmentach Tory padają ostrzeżenia przed fałszywymi prorokami. Mojżesz powiada, by nikogo, kto "ma sny", zapowiada lub czyni cuda, nie brać od razu za wysłannika nieba. Tym bardziej, gdy np. lecząc trędowatych, ożywiając umarłych, namawiał, by iść za innymi "bogami, których nie znasz".

Lud Izraela nie wierzy w proroka z racji cudów, jakie uczynił. Więcej: ten, kto wierzy komuś dlatego, że zdziałał rzeczy niezwykłe, nosi w sobie niepewność co do przesłania wiary. Szuka dowodu, jaki wierze w istocie nie jest potrzebny. Wszak cuda występują też dzięki sztuczkom lub czarodziejskim umiejętnościom. Judaizm jest nieufny wobec cudotwórców, uzdrowicieli i sztukmistrzów. W Torze występuje postać potężnego króla Og, który w legendach uchodzi za ojca wszelkich czarodziei. Zawsze ich potępiano i judaizm zawsze miał z nimi kłopot - nawet wtedy, gdy...

4062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]