Reklama

Mojżesz, czary i szatan

Mojżesz, czary i szatan

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Mojżesz dotarł tylko do granicy ziemi obiecanej. Mógł ją zobaczyć z wysokości gór Moabu.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
B

Bóg nie dozwolił mu na wprowadzenie swojego ludu na ziemię mlekiem i miodem płynącą dlatego, że raz tylko uchybił Jego nakazom. Zachował się jak ktoś, kto odszedł od Pana i postąpił niemal jak czarownik. Stało się to w Meriba, gdy dwukrotnym uderzeniem laski w skałę otworzył podziemne wody. Nadużył swojej władzy. Nie posłuchał dość uważnie Boga. Nie przemówił do skały, jak zostało mu to przykazane, ale posłużył się laską, by uspokoić wzburzony tłum i dać mu wody. Wszystko, co dotąd czynił Mojżesz, czynił z pomocą Boga, dzięki Jego łasce. W tym wypadku uczynił „cud”, nie oglądając się na Pana. Wykorzystał moce dane mu od Boga.

Czy prorok na chwilę stał się kimś podobnym czarownikowi? Być może. A czary w Pięcioksięgu są jak najsurowiej zakazane. Kara, jaka spadła na Mojżesza, była więc nader surowa i zarazem sprawiedliwa, bo wymierzona wedle zasad Tory.

Dlaczego judaizm...

3486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]