Reklama

Randka z rzeczywistością

Randka z rzeczywistością

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Angela Merkel dopięła swego. W ciemnym, stonowanym kostiumie, skupiona i opanowana, a potem, gdy było już po wszystkim, z lekkim uśmiechem sugerującym odprężenie po tygodniach napięć. W takim stanie ducha pani kanclerz federalna - odtąd jej oficjalny tytuł - składała przysięgę, którą zakończyła słowami: Tak mi dopomóż Bóg!.
Angela Merkel
O

Od wtorku, 22 listopada, po raz pierwszy na czele państwa niemieckiego stoi kobieta: 52-letnia była obywatelka komunistycznych Niemiec Wschodnich.

“Obyś żył w ciekawych czasach" - mówi stare chińskie przekleństwo. Czasy, w jakich pani kanclerz federalnej przyszło rządzić Niemcami, są naprawdę ciekawe, a zapowiada się, że będą jeszcze ciekawsze. Czy Angela Merkel sobie poradzi?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie będzie z tym problemu: nowy rząd ma silne oparcie w parlamencie, gdyż koalicję tworzą (dopiero po raz drugi w historii Republiki Federalnej) dwa giganty: największa formacja prawicowa, czyli chadecja (CDU i jej bawarska “siostra" CSU) oraz największa formacja lewicowa (socjaldemokracja - SPD). W 614-osobowym Bundestagu sojusz ten może liczyć na 448 głosów; tylu jest posłów CDU/CSU i SPD. W praktyce poparcie to jest...

14237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]