Reklama

Ragazzi grają

Ragazzi grają

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Wraz z rocznicą września ojczyzna wysłała na front igrzysk trzy oddziały naszych chłopców; obrazki tłoczyły się i przepychały, tu mówi telewizor. Trzy oddziały czy trzech braci - który wróci z koszem malin, temu damy tron.
/rys. Marcin Wicha
P

Pierwszy oddział ruszył na dziwną wojnę, drôle de guerre, śledzoną przez kilka milionów rodaków i kilkuset kibiców w innych krajach Europy. Drugi ruszył na wojnę straceńczą złożyć ofiarę; polegli rozjechali się już do domów od Francji po Ural i jest nadzieja, że nie wrócą. Trzeci ruszył na wojnę całkiem nową, gdzie nas jeszcze nie było i nosi się dziwne spodenki do samych kolan.

Dziś, w poniedziałek rano, mamy już króla. Niech żyją ragazzi z Bełchatowa, z Jastrzębia, z Częstochowy! Niech rządzą długo i absolutnie! Dekretami, siłą, jak chcą!

Okoliczności wojny przegranej jako pierwsza, piłkarskiej, dały z siebie wszystko, by pogrążyła się ona w kupie stereotypów. Właściwie więcej: to nie były stereotypy, to była karykatura stereotypów. Mecz ze Słowenią w Mariborze nie tyle ilustrował tradycyjną niemoc naszej ekipy, jej wieczne Bronowice, co był...

10632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]