Reklama

Ragazzi grają

Ragazzi grają

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Wraz z rocznicą września ojczyzna wysłała na front igrzysk trzy oddziały naszych chłopców; obrazki tłoczyły się i przepychały, tu mówi telewizor. Trzy oddziały czy trzech braci - który wróci z koszem malin, temu damy tron.
/rys. Marcin Wicha
P

Pierwszy oddział ruszył na dziwną wojnę, drôle de guerre, śledzoną przez kilka milionów rodaków i kilkuset kibiców w innych krajach Europy. Drugi ruszył na wojnę straceńczą złożyć ofiarę; polegli rozjechali się już do domów od Francji po Ural i jest nadzieja, że nie wrócą. Trzeci ruszył na wojnę całkiem nową, gdzie nas jeszcze nie było i nosi się dziwne spodenki do samych kolan.

Dziś, w poniedziałek rano, mamy już króla. Niech żyją ragazzi z Bełchatowa, z Jastrzębia, z Częstochowy! Niech rządzą długo i absolutnie! Dekretami, siłą, jak chcą!

Okoliczności wojny przegranej jako pierwsza, piłkarskiej, dały z siebie wszystko, by pogrążyła się ona w kupie stereotypów. Właściwie więcej: to nie były stereotypy, to była karykatura stereotypów. Mecz ze Słowenią w Mariborze nie tyle ilustrował tradycyjną niemoc naszej ekipy, jej wieczne Bronowice, co był...

10632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]