Reklama

Radosna twórczość

Radosna twórczość

10.01.2007
Czyta się kilka minut
Wciąż widoczna jest nadaktywność koalicji, jeśli chodzi o mniej lub bardziej wydarzone pomysły ustawodawcze, administracyjne lub ideologiczne, z których niewiele wynika prócz marnowania sił na ich utrącanie. Przekonał się o tym nawet prezydent Kaczyński pragnący usensownić ustawę lustracyjną, który doczekał się zarzutu, że chce chronić agentów.
P

Prawo i Sprawiedliwość lub "koła zbliżone do PiS" proponują przebudowę mapy administracyjnej Polski. Chodzi o zmniejszenie o jedną trzecią liczby powiatów - co jest słusznym postulatem zważywszy nadmiar małych i słabych powiatów - a przy okazji, odtworzenie województwa koszalińskiego oraz utworzenie (kosztem województwa wielkopolskiego i łódzkiego) województwa środkowopolskiego, i to w sytuacji, gdy już mamy co najmniej o cztery województwa za dużo. Wszystko to z pominięciem, przynajmniej w tej fazie, opinii samorządów. Oczywiście uzyskanie ich zgody na redukcję powiatów będzie raczej trudne, ale innej drogi nie ma, jeśli nie chcemy wracać do modelu, w którym mapę administracyjną kraju rozrysowuje się w Warszawie. Powiaty są strukturą samorządową, więc nie można im narzucać beztrosko rozwiązań rządowych, podobnie jak nie wolno ograniczać ich uprawnień na rzecz wojewodów czy...

5593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]