Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pytanie na pytanie

Pytanie na pytanie

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Nie jest łatwo odpowiadać na pytania dzieci. „Tato, czy jak umrzesz, dostanę Twój samochód?” – nie jest jeszcze najgorsze. „Tato, dlaczego, skoro nie wolno kłamać, powiedziałeś babci, że smakowała nam jej fasolka?” – z tym już trudniej.
Fot. Aurélien Débat / ZAKAMARKI
O

Oscar Brenifier, francuski nauczyciel i propagator filozofii, zmaga się tylko z takimi, najtrudniejszymi pytaniami. Seria „Dzieci filozofują” to skonstruowane ze stylizowanych na dziecięce pytań przewodniki po świecie moralności („Dobro i zło, co to takiego?”), egzystencji („Życie, co to takiego?”, „Ja, co to takiego?”), emocji („Uczucia, co to takiego?”). Każde pytanie pociąga za sobą kolejne, hipoteza goni hipotezę. Ale z gonitwy możliwych odpowiedzi wyłaniają się te najważniejsze – chociaż może nie brzmią one tak, jak byśmy tego oczekiwali.
Jak to w praktyce wygląda? Trochę tak jak podczas spotkań na żywo z Brenifierem. Sześćdziesięcioletni zażywny okularnik w kamizelce w kratkę i koszuli w paski docieka, czasem każe się tłumaczyć, a czytelnik/słuchacz odpowiada, ale przede wszystkim myśli.
– Dlaczego umieramy? – pyta filozof.
– Bo gdybyśmy byli nieśmiertelni,...

3064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]