Reklama

Nikt się nie roześmiał

Nikt się nie roześmiał

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Oscar Brenifier, filozof: Dziecko mówi, że król jest nagi, a my się śmiejemy. Śmiech rodzi się z przebłysku zrozumienia, z nagłego odkrycia, o co tak naprawdę chodzi w absurdzie rzeczywistości.
Fot. MATERIAŁY PRASOWE
A

AGATA KULA: Jak się filozofuje z dziećmi?
OSCAR BRENIFIER: Jedna z moich ulubionych hipotez dotyczących tego, czym jest filozofia, zakłada, że filozofować to znaczy być świadomym, co znaczą słowa, które się wypowiada. Tak twierdził Pascal. Bliskie jest mi też podejście Deleuze’a: filozofować to znaczy produkować pomysły. Lubię również założenie, że trzeba kwestionować to, co oczywiste, pytać o to, o co nikt nie pyta. Mikołaj z Kuzy, XVII-wieczny kardynał, uznał, że aby filozofować, trzeba być idiotą – nazwał filozofię docta ignorantia. Kiedy się wie, to się nie filozofuje, bo jak się wie, nie zadaje się żadnych pytań.
I tak filozofuję z dziećmi. Stawiam na przykład pytanie: „Skąd wiesz, że Twoi rodzice cię kochają?”. Miłości rodzicielskiej się przecież nie kwestionuje, no chyba że jest się wściekłym na swoich rodziców. Stawiam...

7352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]