Reklama

Jesper Korczak

Jesper Korczak

30.07.2019
Czyta się kilka minut
BEW
P

Po długiej chorobie zmarł Jesper Juul, duński pedagog, terapeuta rodzinny, autor wielu poradników dla rodziców, wyznawca radykalnie humanistycznych poglądów na wychowanie, zrównujących dzieci i dorosłych w prawie do szacunku, wyrażania emocji i realizacji swoich potrzeb. Korczak naszych czasów.

Napisał m.in. „Zamiast wychowania”, „Kryzys szkoły” i „Agresję – nowe tabu”. Współzałożyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Kemplera, kształcącego pedagogów, nauczycieli i terapeutów rodzin, twórca sieci poradni wychowawczych Family-Lab – był liderem zmiany zachodzącej współcześnie w pedagogice i psychologii dziecięcej. Postulował porzucenie koncepcji wychowawczych, które chcą kształtować dzieci na wzór jakiegoś ideału: radził, by dostrzec w nich w pełni ukształtowanych ludzi, którzy różnią się od dorosłych jedynie brakiem doświadczenia. Rodziców uczył, jak być autorytetem i brać za relację z dzieckiem odpowiedzialność, nie uciekając się ani do przemocy, ani do manipulacji.

Patrzył szeroko. „Los nas wszystkich zależy od sposobu, w jaki funkcjonują kobiety – mówił w wywiadzie dla »TP«. – To dobrze, jeśli dziecko frustruje się z powodu odmowy, jaką otrzymuje od matki. Dzieci muszą się nauczyć, że kobieta potrafi wyznaczać granice własnej integralności”. ©℗

Czytaj także:

Jesper Juul w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym": 80 proc. europejskich kobiet poproszonych o szczerą odpowiedź na pytanie, czy czują się samotnymi matkami, odpowiedziałoby: „tak”. I miałoby rację.

Justyna Dąbrowska o pedagogice Jespera Juula: Od „wychowywania” dzieci, któremu tyle poświęcamy uwagi, o wiele ważniejsze jest bycie z dziećmi oraz jakość naszego życia z nimi. To, jak zaspokajamy swoje potrzeby, jak się ze sobą dogadujemy i jak rozwiązujemy konflikty.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...którzy różnią się od dorosłych jedynie brakiem doświadczenia" - to i mnie się proste i oczywiste wydaje - czy w tej kwestii trzeba rzeczywiście komuś r a d z i ć??... w końcu każdy był kiedyś dzieckiem i powinien coś z tego okresu życia pamiętać - i od dawna się zastanawiam jak to możliwe, że z wiekiem ludzie przestają dostrzegać w dziecku c z ł o w i e k a, że w `tym społeczeństwie wciąż dominują zasady stricte b a r b a r z y ń s k i e jak chodzi o stosunek do najmłodszych - i znów, tysiąc lat ewangelizacji, i "cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych...", które w naszych realiach brzmi jak kpina z nie tylko z Jezusa, ale przede wszystkim z tych najmniejszych
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]