Jesper Korczak

30.07.2019

Czyta się kilka minut

 / BEW
/ BEW

Po długiej chorobie zmarł Jesper Juul, duński pedagog, terapeuta rodzinny, autor wielu poradników dla rodziców, wyznawca radykalnie humanistycznych poglądów na wychowanie, zrównujących dzieci i dorosłych w prawie do szacunku, wyrażania emocji i realizacji swoich potrzeb. Korczak naszych czasów.

Napisał m.in. „Zamiast wychowania”, „Kryzys szkoły” i „Agresję – nowe tabu”. Współzałożyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Kemplera, kształcącego pedagogów, nauczycieli i terapeutów rodzin, twórca sieci poradni wychowawczych Family-Lab – był liderem zmiany zachodzącej współcześnie w pedagogice i psychologii dziecięcej. Postulował porzucenie koncepcji wychowawczych, które chcą kształtować dzieci na wzór jakiegoś ideału: radził, by dostrzec w nich w pełni ukształtowanych ludzi, którzy różnią się od dorosłych jedynie brakiem doświadczenia. Rodziców uczył, jak być autorytetem i brać za relację z dzieckiem odpowiedzialność, nie uciekając się ani do przemocy, ani do manipulacji.

Patrzył szeroko. „Los nas wszystkich zależy od sposobu, w jaki funkcjonują kobiety – mówił w wywiadzie dla »TP«. – To dobrze, jeśli dziecko frustruje się z powodu odmowy, jaką otrzymuje od matki. Dzieci muszą się nauczyć, że kobieta potrafi wyznaczać granice własnej integralności”. ©℗

Czytaj także:

Jesper Juul w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym": 80 proc. europejskich kobiet poproszonych o szczerą odpowiedź na pytanie, czy czują się samotnymi matkami, odpowiedziałoby: „tak”. I miałoby rację.

Justyna Dąbrowska o pedagogice Jespera Juula: Od „wychowywania” dzieci, któremu tyle poświęcamy uwagi, o wiele ważniejsze jest bycie z dziećmi oraz jakość naszego życia z nimi. To, jak zaspokajamy swoje potrzeby, jak się ze sobą dogadujemy i jak rozwiązujemy konflikty.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Nauczycielka, współzałożycielka Szkoły Demokratycznej w Krakowie, autorka tekstów i wywiadów publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, dotyczących zwłaszcza problematyki wychowania oraz literatury dziecięcej.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 31/2019