Pytania uczonego
Pytania uczonego
Sądząc po datach ukazywania się jego książek, w latach 60. była to funkcja nacjonalizmu, na początku lat 70. – znaczenie tradycji, dekadę później – utopia, po roku 1989 – liberalizm. W pierwszej dekadzie nowego wieku zaś: populizm.
Prof. Szackiego ukształtował czas studencki, spędzony na Wydziale Humanistycznym UW, kiedy korzystał z wykładów m.in. Tatarkiewicza czy Kotarbińskiego. Ludzi, których spotkał – Marię i Stanisława Ossowskich, Ninę Assorodobraj – nazywa „Nauczycielami” i dodaje, że nauczyli go czytać, „gdyż »czytać« to nie jest wcale takie proste”. Studia kończy w 1952 r.: jest ostatnim rocznikiem, któremu w stalinowskiej Polsce będzie dane uzyskać dyplom tego „burżuazyjnego kierunku”. W czasie praktyk wakacyjnych poznaje polską wieś i tzw. Ziemie Odzyskane oraz prawdziwych Warmiaków, którzy „»Niemcami« stali się dopiero pod wpływem władzy ludowej i tzw. repolonizacji...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]