Reklama

Zaangażowany sceptyk

Zaangażowany sceptyk

31.10.2016
Czyta się kilka minut
25 października zmarł wybitny historyk idei i socjolog Jerzy Szacki. Odszedł naukowiec światowej klasy i nauczyciel dystansu do rzeczywistości.
Fot. Jakub Ostałowski / FORUM
C

Choć Jerzy Szacki jest autorem, współautorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, młodym ludziom studiującym nauki humanistyczne jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z monumentalną „Historią myśli socjologicznej”. Książka, omawiająca filozofię społeczną od starożytności aż do czasów współczesnych, jest wyjątkowa przede wszystkim w porównaniu z innymi pracami z dziedziny historii socjologii. W większości prac niemieckich, ale także anglosaskich, historię socjologii rozpoczyna się zwykle od twórcy nazwy tej dyscypliny, czyli Augusta Comte’a.

Jerzy Szacki, podobnie jak inni uczeni wiązani z tzw. warszawską szkołą historyków idei, zajmuje się raczej historią pewnej wrażliwości na tematykę społeczną i polityczną. To pozwala mu zacząć rozważania już od starożytnych.

Mimo powszechnej dzięki internetowi dostępności dzieł autorów zagranicznych „Historia myśli...

9078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]