Reklama

Brakujący tom Pomiana

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Po 30 latach od francuskiego wydania ukazuje się po polsku „Porządek czasu” – dzieło jednego z najważniejszych europejskich intelektualistów.
Krzysztof Pomian, 2009 r. Fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM
P

Porządek czasu” zbierał artykuły napisane w latach 1976–1983 dla „Enciclopedia Einaudi”, jednego z najważniejszych przedsięwzięć edytorskich drugiej połowy XX wieku. Książka Pomiana nie jest pierwszym powstałym w ten sposób tomem, gdyż od kilku lat mamy w naszych bibliotekach książkę Jacques’a Le Goffa „Historia i pamięć”. Obie są świadectwem czasów, gdy światli wydawcy, jak Giulio Einaudi, podejmowali ryzyko tworzenia dzieł nowatorskich.

Zazwyczaj encyklopedie podsumowują stabilny stan wiedzy i kultury, a hasła w nich zamieszczane przede wszystkim informują, stroniąc od ryzykownych eksperymentów, tymczasem „Enciclopedia Einaudi” jest nie tyle summą dostępnej wiedzy, co mapą najistotniejszych pojęć kultury, szeroką panoramą problemów podejmowanych przez XX-wieczną République des lettres.

Dopełniające się książki Pomiana i Le Goffa stanowią najlepsze...

11879

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]